Ono što je potrebno da znate jeste da, kao i za sve drugo u životu, postoji procedura kada dolazite na porođaj.
“Žene vode trudnoću u svojim domovima zdravlja, kod svog ginekologa. Oko 37. sedmice trudnoće treba se javiti u bolnicu, sa sobom ponijeti uputnicu, ličnu kartu, ovjerenu zdravstvenu knjižicu i ono što je veoma bitno, a žene to često zaborave, moraju imati određenu krvnu grupu i Rh faktor”, rekla nam je Binasa Ćorović.
Osim dokumentacije u torbi ponesite i pribor za ličnu higijenu poput šampona za kosu, četkice i paste za zube, kreme za lice i češlja za kosu. Ponesite i čarape i papuče.
“Osim toga, treba ponijeti dvije-tri spavaćice, uloške od kojih su najbolji Virovi, mi nekako imamo najbolje iskustvo s njima, nepromočivi su, a može se vidjeti koliko žena krvari. Za bebu majka ne treba nositi apsolutno ništa”.
Kada je riječ o hrani, mlade majke ne moraju nositi apsolutno ništa. Tokom boravka u bolnici imaju tri obroka.
Također, nemojte zaboraviti spakovati torbu koja će vam biti potrebna za izlazak iz bolnice. U nju spakujte odjeću za sebe (najbolje će vam odgovarati ono što ste nosli u petom i šestom mjesecu trudnoće) i odjeću za bebu poput bodija i jednodijelnog odijela.
“I za bebu i za majku najbolje je ponijeti nešto što je komotno, odjeću koja je pamučna. Ukoliko žena ima rez, vaginalni ili od carskog reza, to malo i boli i zbog toga treba nositi odjeću koja joj je prijatna”, rekla je Ćorović.
Žene u bolnici nakon poroda ostaju 24 sata ukoliko je riječ o prirodnom porodu, a žene koje su se porodile carskim rezom u bolnici ostaju četiri dana. Ukoliko je beba prijevremeno rođena, onda će majka i beba boraviti u bolnici nešto duže.