I najmirnija beba plače barem sat dnevno, ali ima još mnogo uzroka plača osim gladi i pune pelene
Često su mlade mame preplašene i izgubljene jer njihava beba stalno plače. Ipak, ne paničite – i najmirnija beba plače bar sat tokom dana i tako vježba svoja pluća. Evo nekoliko preporuka kako se iznijeti s plačem, kada on nije posljedica gladi ili pune pelene.
1. Bebi nije udobno – Bebe se često žale jer im je neudobno. Mokre pelene smetaju bebama, pa se plačem žale na to. Pazite da je bebina odjeća udobna, da je u krevetiću ništa ne žulja i provjerite sobnu temperaturu koja treba biti između 19 i 21 stepena.
2. Umor – Bebama ponekad, čak i kad su umorne, treba pomoć da zaspu. Ljuljanje i maženje odlično je za uspavljivanje.
3. Bolest – Ako je beba bolesna, plakat će više i glasnije nego obično. Ako ste zabrinuti, otiđite pedijatru. Ako plač prate povraćanje, proljev, temperatura, osip ili teškoće u disanju obavezno idite liječniku.
-
” style=”box-sizing: border-box; position: relative; min-height: 1px; padding-right: 15px; padding-left: 15px; float: left; width: 642px;”>
Bebama ponekad, čak i kad su umorne, treba pomoć da zaspuFOTO: ILUSTRACIJA
4. Iscrpljenost – Bebe ne vole previše stimulacije. Mnogo gostiju ili buran dan mogu umoriti. Tada beba, umjesto da zaspi, plače. Uzmite je u naručje kako bi se osjećala sigurno.
5. Grčevi – Kada beba glasno plače i skuplja nožice, i to svakog dana predvečer, vjerovatno ima grčeve. Grčevi se javljaju nakon druge sedmice života i mogu trajati do trećeg mjeseca. Pravog lijeka za grčeve nema. Pomaže čaj od komorača, ali samo nakratko. Masirajte bebin stomak, utoplite ga i ostanite smireni. Čak i mala beba osjeća uznemirenost majke.
6. Dosada – I bebe žele društvo. Ako ne želite sjediti stalno pored krevetića, kupite bebi zanimljivu šarenu igračku koja će je zabaviti.
(bebe.avaz)